Latarnie morskie w okolicy Sarbinowa
1. Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 50,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody - aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.
Z Sarbinowa do latarni morskiej w Gąskach jest około 5 km.
2. Latarnia morska w Kołobrzegu została umiejscowiona w centrum miasta Kołobrzeg, tuż przy nadmorskiej plaży, na dawnym forcie, co umożliwiło postawienie wysokiej wieży z czerwonej cegły. Latarnia morska Kołobrzeg jest udostępniona dla turystów, można ją zwiedzać, a wielkim i zarazem niespotykanym urozmaiceniem wspinaczki na latarnię są metalowe schody. Miłą niespodzianką jest usytuowana w pobliżu armata, przypominająca historię wieży, oraz tablice upamiętniające rybaków, którzy zginęli na morzu.
Z Sarbinowa do latarni morskiej w Kołobrzegu jest około 32 km.
3. Latarnia w Niechorzu została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie, osiągając wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągający się wkoło widok na Niechorze, Rewal i okolicę, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży.
Z Sarbinowa do latarni morskiej w Niechorzu jest około 78 km.
4. Latarnia morska Jarosławiec to wspaniały punkt widokowy na okolice Jarosławca, usytuowana w odległości 400 metrów od brzegu i w pobliżu starych zabudowań, pozostałych po poprzedniej, zbyt niskiej latarni. Na szczycie trzydziestometrowej wierzy znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody wewnątrz wieży. W 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków. Usytuowana jest w samym centrum miejscowości Jarosławiec, w związku z czym turyści nie powinni mieć problemów z jej odnalezieniem. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można wspaniałą panoramę Jarosławca i okolicy.
Z Sarbinowa do latarni morskiej w Jarosławcu jest około 68 km.
5. Latarnia Darłowo (Darłówko) jest budowlą najmniej przypominającą klasyczne latarnie. Stojące blisko brzegu w dzielnicy Darłówko budynki są nieustannie narażane na oddziaływanie wody morskiej, przez co w zimie ściany są skute lodem. Przez szyby laterny można obejrzeć budowę soczewki. Latarnia morska Darłówko jest umiejscowiona u ujścia rzeki Wieprzy do morza, kierując się w jej stronę można przy okazji zwiedzić unikalny zwodzony most.
Z Sarbinowa do latarni morskiej w Darłowie jest około 52 km.
Ostatnia aktualizacja - sierpień 2017r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.sarbinowo.com.pl nie odpowiada.