Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w S

  • location_on ul. Nadmorska 17, Sarbinowo

Kościół P.W. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedna z piękniejszych budowli sakralnych w województwie zachodniopomorskim. Obiekt powstał w XIII w. z ramienia zakonu templariuszy, a następnie w wieku XIV stał się własnością joannitów. Dwa stulecia później został przekształcony w parafię protestancką. W 1758 roku, w wyniku bitwy pod Sarbinowem, kościół został częściowo zniszczony. 

W latach 1856-1857, ze względu na zagrożenia konstrukcyjne ówczesnej świątyni, kościół został odbudowany, tym razem w stylu neogotyckim. Projektem wieży zajął się Karl Schinkel – jeden z najbardziej uznanych architektów ówczesnych lat.

Obecne elementy wyposażenia kościoła pochodzą z XIX wieku i należą do nich między innymi drewniany ołtarz główny, drewniana chrzcielnica w stylu neogotyckim oraz ocalałe fragmenty kolorowych witraży. Zawieszone na wieży trzy dzwony powstały w latach 1925-1927.

Świątynię otacza częściowo zachowane murowane ogrodzenie, które dawniej okalało również przykościelny cmentarz. Obecnie przy kościele działa parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obejmująca swoim zasięgiem także okoliczne miejscowości.

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.sarbinowo.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0