Historia Sarbinowa - jaka jest historia, co warto wiedzieć, ciek

Historia Sarbinowa na pewno sięga początków XVI wieku, co potwierdzają dokumenty, jednak dokładna data założenia miejscowości nie jest znana.

W minionych wiekach linia brzegowa Bałtyku przebiegała trochę inaczej niż teraz – przez dziesiątki i setki lat fale morskie podmywały brzeg, zabierając kolejne metry lądu, skutkiem czego Sarbinowo – leżące na początku w odległości ok. 1,5km od wybrzeża – znalazło się nad samym morzem. Z uwagi na położenie, Sarbinowo w pierwszych wiekach było wsią typowo rolniczą. Potem bliskość morza spowodowała jego przekształcenie w wieś rybacką.

Fale Bałtyku nie ustępowały w swojej niszczycielskiej działalności i tak oto na przełomie wieków XIX i XX zagroziły samej miejscowości. Aby zabezpieczyć Sarbinowo przed pochłonięciem przez morze, wybudowano w 1910 roku kamienno-betonowy mur oporowy, co zabezpieczyło ówczesną linię brzegową i utrwaliło jej położenie.

W 1945 roku Sarbinowo weszło w skład ziem polskich (do 1945r było miejscowością niemiecką, o nazwie Sohrenbohm).

Obecnie Sarbinowo jest popularną wsią letniskową. Zabezpieczenie linii brzegowej sprawiło, że Sarbinowska baza noclegowa zaczęła się szybko rozrastać. Szczególnie okres od 1989 roku do czasów obecnych to czas rozbudowy bazy noclegowej tej miejscowości – przez ostatnie dziesięciolecia jak grzyby po deszczu „wyrastały” liczne pensjonaty, domy gościnne, ośrodki wypoczynkowe itp.

Tak więc, dzięki położeniu i powiększającej się bazie noclegowej, Sarbinowo od lat w miesiącach letnich przekształca się z sennej osady w barwne i wesołe letnisko.

Galeria

serce Twoje ulubione obiekty 0